ReLIFE

Information

Billeder

Original titel: Riraifu

Instruktør: Takeshi Furusawa

År: 2017

Genre: Komedie, skole

Spilletid: 120 minutter

.


.

.


Handling

Arata Kaizaki er blevet arbejdsløs, men får en dag mulighed for at lave om på sin tilværelse, da han bliver inviteret til at deltage i et eksperiment, hvor han ikke blot kan blive yngre, men samtidig få mulighed for at komme tilbage på skolebænken og genleve sin ungdom på ny.

Min mening

Dette er en såkaldt live action-udgave af en manga, der i forvejen er blevet lavet til en anime. Jeg har ikke set mange film af denne type, der fungerer, fordi handlingen bliver kogt gevaldigt ned - derfor er der også nogle, der vælger at lave to film i stedet, men ReLIFE er fortalt med én enkelt film alene, og det er lidt ærgerligt, for handlingen udspiller sig over et år og virker derfor meget springende.

Alligevel har man formået at skildre de vigtigste elementer og lave en synlig karakterudvikling, men denne er dog ikke lige så markant, som i de andre udgaver af ReLIFE. Der er heller ikke meget af handlingen, der adskiller sig fra den originale fortælling, så er man bekendt med denne, er der ikke meget, der virker overraskende. Det bliver i stedet det at se virkelige mennesker, der er interessant, og overordnet set gør skuespillerne det godt, selvom de er åbenlyse karikaturer på fiktive figurer.

Der er både sjove og søde scener, men nu og da bliver det også en anelse kunstigt og for manga/anime-agtigt, så det realistiske aspekt forsvinder, og det er jo egentlig interessant, at et forholdsvist urealistisk plot rent faktisk kan virke realistisk, men det er styrken ved ReLIFE, hvor man via et enkelt fantasy-element formår at skabe en troværdig og jordnær historie. Der kunne bare godt have været mere drama, men det er en film henvendt unge, så alt i alt er det også positivt, at den sender moralske budskaber om identitet og sammenhold.

Vurdering


Favoritkarakter:
Onoya


Plot: 


Karakterer:


Skuespil:


Afslutning:


Det visuelle:


Overordnet karakter:

7/10