Amon: The Apocalypse of Devilman

Information

Billeder

Original titel: AMON Debiruman Mokushiroku


Studie: Studio Live

Instruktør: Kenichi Takeshita

År: 2000

Genre: Fantasy, action

Spilletid: 45 minutter

Baseret på: Manga

.

.

.

.

.

.

.

Univers

Amon: The Apocalypse of Devilman foregår i virkelighedens verden, hvor der dog eksisterer dæmoner, som blandt andet kan besætte mennesker, så de kan få overnaturlige kræfter.


Karakterdesignet er anatomisk set realistisk, ligesom folk har naturlige hårfarver og øjenfarver, men der er dog nogle unaturlige frisurer, ligesom karaktererne generelt har meget spidse næser.

Handling

Da menneskeheden får kendskab til eksistensen af dæmoner, bryder ragnarok løs, og det kommer blandt andet til at gå ud over Akira, da verden finder ud af, at han er besat af dæmonen Amon og derfor kan forvandle sig til Devilman.

Min mening

Denne film kan ses som en uofficiel efterfølger til de to film Devilman: The Birth og Devilman: The Demon Bird, da handlingen foregår efter disse to i samme univers. Dog er det ikke det samme studie, der står bag denne film, og selvom den officielt ikke har noget at gøre med de to forrige Devilman-film, så giver det mening at betragte den som afslutningen i en trilogi, eftersom den runder historien af.

Der er da heller ingen dybere introduktion til Devilman i denne film, så skaberne har tydeligvis også forventet, at folk allerede kender til Devilman, eftersom man som seer kastes ind i universitet uden at blive sat ind i det. Vælger man at se filmen som en enkeltstående film, kan det derfor skabe forvirring, idet man ikke har nogen anelse om, hvad der foregår. Det har man desuden ikke i forvejen, fordi handlingen udspiller sig nogle år efter de to forrige film, hvor der er sket en hel del med Akira såvel som verden.

Det er denne følelse af uforståenhed, der gør filmen svær at nyde ... og så er der også lige graden af vold, der er temmelig brutal, så det nok skal få nogen til at tabe kæben undervejs. Mest af alt, fordi de voldelige scener opstår så spontant - men det er til gengæld også dette, som Devilman er kendt for. Selv hvis man er beredt på de makabre sekvenser, så er de ikke desto mindre stadig chokerende.

Som altid er jeg imponeret over designet på dæmonerne, men igen drukner handlingen i lutter kampscener uden egentlig at fortælle nogen dybere historie. Men det er trods alt også en film på sølle 45 minutter, så der har heller ikke rigtig været plads til den store fortælling. Det er tydeligvis bare et værk tiltænkt fans af Devilman-franchiset, og jeg mistænker derfor også, at filmen faktisk er udgivet for at fungere som en finalefilm til folk, der har set de to forrige Devilman-film.

Vurdering


Favoritkarakter:
Akira


Plot: 


Karakterer:


Stemmer:


Animation:


Stil:


Overordnet karakter:

5/10