Meiji Centennial Observation Tower

Udendørs observatorium med mange podier

Om stedet

Meiji Centennial Observation Tower er navnet på et udendørs observationstårn, der stod færdigt i 1971 for at fejre, at det i 1968 var 100 år siden, at Meiji-perioden begyndte. Tårnet blev opført i Futtsu Park ud til Tokyo Bugt og består af hele 36 platforme, der står forskudt fra hinanden, men er forbundet via trapper, idet de findes placeret i forskellige højder, så det er muligt at nyde udsigten fra forskellige vinkler og perspektiver, ligesom strukturen optræder i forskellige former, alt efter hvor man betragter den fra. I nyere tid er den også blevet et populært motiv for dronefotografer, da den tilmed er unik oppefra.

Meiji Centennial Observation Tower er frit tilgængeligt fra offentligheden, og på en skyfri dag kan man blandt andet se Fuji-bjerget i horisonten. Alle platforme måler 7 x 7 meter og er dermed firkantede, mens der på disse findes et cirkelformet rækværk. Den højeste platform findes i 21 meters højde. Nogle gange er tårnet ligeledes lyst op i aftentimerne.

 

 Find vej

Meiji Centennial Observation Tower ligger desværre ikke i nærheden af nogen station. Fra Aohori station går der dog busser til Futtsu Park, der er endestationen. Men herfra er der fortsat en kilometers gang til observatoriet.

Total Page Visits: 329 - Today Page Visits: 1