The Orbital Children

Information

Billeder

Original titel: Chikyuugai Shounen Shoujo


Studie: Production +h.

År: 2022

Genre: Sci-fi, action

Antal afsnit: 6

Baseret på: Originalt værk





.

.

.

.

.

Univers

The Orbital Children foregår i en fremtidsudgave af virkelighedens verden, hvor der eksisterer avanceret teknologi - heriblandt maskiner, droner og kunstig intelligens.

Karakterdesignet er for de fleste personers vedkommende realistisk, men der er få eksempler på unaturlige hårfarver og øjenfarver, ligesom der nu og da er komiske indslag med overdrevne ansigtsudtryk.

Handling

Året er 2045, og en gruppe børn tager på en rejse ud i rummet, hvor de skal besøge en rumstation, der dog bliver ramt af en komet, hvilket bliver begyndelsen på en større katastrofe, som kan riskere at udslette størstedelen af Jordens befolkning.

Min mening

Dette er desværre endnu en Neflix-anime, hvor man kun har valgt at investere i kvalitet frem for sjæl. Det er sjældent, at jeg kalder anime-serier for dårlige, fordi jeg virkelig gerne vil værdsætte det arbejde, der er lagt bag, men denne serie er desværre ringe, og det skyldes ironisk nok det arbejde, der er lagt bag og manglen på samme.

Mens man tilsyneladende kun har valgt at fokusere på det visuelle, så har man fuldkommen ignoreret handlingen, der skvulper frem og tilbage med det ene dramatiske plot twist efter det andet på sølle seks afsnit, hvilket gør historien både tempofyldt og forvirrende, fordi man aldrig rigtig bliver sat ind i det ekstremt komplekse univers, som alle de medvirkende er ufatteligt komfortable i. Dette er yderst bizart, fordi man har at gøre med børn i det ydre rum...

The Orbital Children lader derfor også til at være målrettet et yngre publikum, for det føles virkelig som en børneserie med meget simple karakterer, der foretager tvivlsomme valg og generelt opfører sig underligt. Karakterregistret er overordnet set svagt, og mens nogle personer er decideret irriterende og aldrig burde være skabt, så er størstedelen af dem overflødige. Jeg kan derfor ikke lade være med at undre mig over, hvad der er foregået under planlægningen af serien, for det er som om, at man har haft 100 ideer, som man bare har fået lov at løbe afsted med. Man har forsøgt at skabe et univers, hvor alt virker gennemtænkt uden at være det.

Jeg valgte kun at se serien til ende, fordi den er på seks afsnit, men ingen af disse gjorde mig klogere på, hvad man har forsøgt at sige. Det virker altså bare som endnu en kommerciel produktion, der er sat i verden for at give folk noget at se, for det er ikke en serie, som skiller sig ud. Instruktøren Mitsuo Iso trækker også på alt for mange elementer fra hans første serie Den-noh Coil, som måske eller måske ikke foregår i samme univers. Han anvender i hvert fald de samme effekter og virkemidler, så originaliten dermed går tabt.

Det er egentlig en skam, for han er tydeligvis besat af moderne teknologi, men han beskæftiger sig aldrig rigtig med konsekvensen af den. Han er for optaget af at skildre den gavnlige effekt, så han nedtoner de negative aspekter - selv i en serie som denne, der sådan set handler om kunstig intelligens, der forsøger at udrydde menneskeheden. 

Vurdering


Favoritkarakter:
Bright
 

Plot: 


Karakterer:


Stemmer:


Animation:


Stil:


Overordnet karakter:

3/10
Total Page Visits: 36 - Today Page Visits: 2