Familiedrabet i Ichibamura

Tadashi Kikuchi efter at være blevet pågrebet efter sin fangeflugt

Natten til den 17. marts 1953 blev en familie slået ihjel i landsbyen Ichibamura i Tochigi-præfekturet, da den 23-årige Tadashi Kikuchi brød ind i et hjem, hvor han gik til angreb på husets beboere i skikkelse af den 52-årige Shigeo Ono, hans 49-årige kone Shizuko, deres 22-årige datter Kimiko og familiens 18-årige tjenestepige, der alle blev stukket ihjel, imens de lå og sov. Formålet med at dræbe de fire personer var dog, at Tadashi havde tænkt sig at berøve familien, idet de bestyrede en lokal købmandsbutik, og han var derfor overbevist om, at de lå inde med mange penge, hvilket han havde brug for, idet hans syge mor havde behov for medicin og behandling.

Efter at have gennemrodet familiens ejendele fandt Tadashi dog kun frem til 2000 yen, ligesom han stjal et dameur, som han efterfølgende gav til sin søster i Tokyo. Til sidst valgte han så at voldtage ligene af den 49-årige kvinde og den 18-årige tjenestepige, inden han forlod stedet, og i begge kvinder fandt efterforskerne frem til sæd, der lod til at være af to forskellige typer, hvilket var grunden til, at man formodede, at to gerningsmænd stod bag forbrydelsen. Dog valgte Tadashi at tilstå denne, da han med tiden blev opsporet via det ur, han havde givet til sin søster. Politiet mistænkte nemlig, at det var nogle lokale, der stod bag drabene, men Tadashi havde åbenbart ikke troet, at de ville gå så langt som at efterforske relationer i hovedstaden, for da politiet konfronterede Tadashi vedrørende det ur, som hans søster havde fået af ham, tilstod han, at han alene havde stjålet det efter at have slået fire mennesker ihjel.

Det var dog allerede blevet offentliggjort, at man havde fundet to typer sæd på gerningsstedet, så der opstod spekulationer om, hvorvidt Tadashi rent faktisk havde handlet alene, eller om han muligvis dækkede over en medsammensvoren, der sandsynligvis kunne være hans egen bror, idet hans mor jo var syg og derfor havde brug for nogen til at tage sig af hende, hvilket ville blive svært, hvis begge hendes sønner endte i fængslet. Tadashi fik imidlertid sin mor at se en sidste gang, for efter at være blevet dømt til døden fik han besked om, at hans mor blev mødt af social udstødelse i lokalsamfundet, så i 1955 formåede Tadashi simpelthen at flygte fra fængslet, blot så han kunne tage hjem til sin syge mor og undskylde over for hende. Genforeningen varede dog kun kort tid, idet Tadashi hurtigt blev opsporet og bragt tilbage til fængslet, hvor han senere på året blev henrettet i en alder af 28 år. Efter sigende var hans sidste ord "Mor ... mor ... mor ... "