

Seiha Fujima var en problematisk teenager, da han som 17-årig blev sendt på en reformskole efter at have begået tyveri. Her mødte han to jævnaldrende drenge ved navn Juntaro Kishi og Katsumi Hirayama, og efter sin løsladelse valgte Seiha at flytte sammen med Katsumi i Yokohama, hvor de to unge mænd dog fortsatte i den kriminelle løbebane, idet de ernærede sig ved at begå røverier i løbet af 1981, før den 21-årige Seiha besluttede sig for at dræbe den 20-årige Katsumi, fordi han havde stjålet nogle af Seihas penge. Da Katsumi ikke agtede at levere dem tilbage, blev han natten til den 6. oktober stukket ned i et øde område uden for Yokohama, men dette var blot det første ud af flere drab begået af Seiha Fujima, der et halvt år senere endte med at blive en seriemorder.
Måneden efter mødte Seiha nemlig den 15-årige Makiko Hata, som han begyndte at date. Men da pigen besluttede sig for at droppe Seiha, fordi hun var forelsket i en anden, begyndte han at chikanere både hende og hendes familie, før han med tiden planlagde at hævne sig ved simpelthen at tage livet af hende. Han genoptog derfor kontakten til den 19-årige Juntaro fra reformskolen, som han overtalte til at tage del i drabet, så den 25. maj 1982 invaderede de to Makikos hjem i byen Fujisawa, hvor Juntaro fik til opgave at holde vagt, imens Seiha knivdræbte den nu 16-årige Makiko, hendes 45-årige mor, Haruko, og 13-årige lillesøster, Mariko.
De to unge mænd tog herefter flugten til det vestlige Japan, hvor de rejste fra by til by og med tiden ankom til Amagasaki. Men da Seiha hér blev bange for, at Juntaro ville gå til politiet, blev han også slået ihjel den 5. juni, da han blev stukket ihjel i en opgang, så 21-årige Seiha Fujima dermed havde taget livet af 5 personer på under et år. Og så var drabet på Juntaro endda nyttesløst, for politiet var allerede på sporet af Seiha, så han allerede ugen efter blev anholdt, mens han erkendte sine forbrydelser, som han imidlertid ikke angrede. Han blev tværtimod kendt for at smile og vise V-tegnet i retten og foran pressen som et udtryk for sin evige optimisme.
Retssagen blev dog en langtrukken affære, for ikke nok med, at Seiha trak sin tilståelse tilbage for senere at erklære sig skyldig på ny, så var det japanske retssystem i gang med at reformere sin tilgang til dødsstraffen, som man derfor var påpasselig med at give i denne periode. Flere domsafsigelser blev derfor udskudt, indtil man havde fået opsat en række kriterier for, hvornår man kunne retfærdiggøre en dødsdom, og eftersom Seiha Fujima opfyldte disse kriterier, blev han derfor også dømt til døden for sine forbrydelser, mans han i 2007 blev henrettet i en alder af 47 år.