

Natten til den 11. oktober 1954 blev brandvæsnet kaldt ud til en brand på en gård i det, der i dag er byen Tokushuku i Ibaraki-præfekturet. Efter det var lykkedes at få bekæmpet ilden gjorde man imidlertid et gruopvækkende fund i ruinerne, da det viste sig, at gårdens familie på i alt 8 medlemmer samt deres husholderske lå døde, og at de tilsyneladende var omkommet i branden. Men undersøgelser af denne skulle dog vise, at der var tale om en påsat brand, og oven i det så fandt man tilmed også to medicinflasker i en brønd, der viste sig at indeholde rester af cyankalium.
Beviserne kunne umiddelbart tyde på et masseselvmord, men da politiet begyndte at afhøre naboerne, fik de at vide, at en fremmed mand iført hvid kittel var kommet til den lille landsby dagen før branden, hvor han fortalte, at han var blevet sendt fra sundhedsmyndighederne og gerne ville i kontakt med landsbyens overhoved. Dette var den 42-årige ribonde Toyofusa Onuma, der boede på familiegården med 7 af sine slægtninge, og da politiet fandt ud af, at han var den mest velstående mand på egnen, indså de, at de i virkeligheden stod med en mordbrand. Manden i kittel havde efter al sandsynlighed formået at forgifte familien ved på en måde at overtale dem til at indtage piller med cyankalium, og efter de var faldet døde om, røvede han gården for værdigenstande, før han i løbet af natten satte ild til bygningen for at dække over sin forbrydelse.
Heldigvis kunne naboerne fortælle, hvordan den fremmede mand så ud, og politiet kunne samtidig opspore hans bevægelser grundet hans sælsomme påklædning, ligesom man fandt frem til flere spor såsom en efterladt cykel og en trøje med navnet "Midori". På den måde kom man på sporet af den lokale vaneforbryder Itsuho Midori, der i forvejen var eftersøgt for tyveri. Og det var i forbindelse med efterforskningen af denne sag, at man kunne spore hans færden. Efter en måned på flugt blev den 43-årige mand derfor fundet og anholdt i bjergene, hvorefter han blev bragt til afhøring på en politistation, hvor han tilstod, at det ganske vist var ham, der stod bag massakren i Tokushuku. Men inden han kunne blive sigtet for denne, valgte Itsuho Midori dog at begå selvmord, idet han hev en pilleæske frem var sin lomme og slugte en pillekapsel indeholdende cyankalium, så han døde i et smerteligt ansat foran de chokerede betjente.
Sagen om familiedrabet i Tokushuku forblev således officielt uopklaret, idet den formodede gerningsmand endte med at tage livet af sig selv, før han kunne nå at blive dømt for forbrydelsen. Det menes dog, at han var den oplagte gerningsmand, eftersom beviserne pegede imod ham, ligesom det jo viste sig, at han var i besiddelse af den samme type gift, der var blevet anvendt til at dræbe de 9 mennesker, hvilket gjorde dette til den hidtil anden værste massakre i efterkrigstidens Japan. Hvordan han helt nøjagtigt overtalte en hel husstand til at indtage cyankalium-pillerne er dog uvist, men man går ud fra, at han anvendte samme metode som ved det, der dengang var den værste massakre i efterkrigstiden - nemlig et bankrøveri i Tokyo i 1948, hvor 16 mennesker blev overtalt til at indtage cyanid i troen på, at det var medicin, der skulle forhindre et udbrud af dysenteri. Dengang blev maleren Sadamichi Hirasawa anholdt for bankrøveriet og drabet på 12 mennesker, men der var allerede dengang tvivl om skyldspørgsmålet, og man mistænkte tilmed, at Itsuho Midori også kunne have stået bag denne forbrydelse, hvis han da ikke bare var blevet inspireret af den.
